

Google și META sunt dispuse să coopereze cu reprezentanții Comisiei Electorale Centrale (CEC) pentru a proteja integritatea și transparența proceselor electorale din R. Moldova. Membrii autorității centrale electorale s-au întâlnit astăzi cu reprezentanții celor două companii.
Potrivit unui comunicat emis de CEC, interlocutorii au discutat despre asigurarea unui spațiu digital...

Consiliul Superior al Procurorilor anunță concurs pentru funcția de procuror general al R. Moldova

Votat în prima lectură: Centrul responsabil de contracararea dezinformării va trece în subordinea președintelui

R. Moldova va primi încă 14 milioane de euro din partea Italiei pentru consolidarea rezilienței energetice a țării

Un avion cu 242 de oameni la bord care zbura la Londra s-a prăbușit în India. Probabil nu există supraviețuitori

Nu lăsați copiii fără supraveghere! Salvatorii au intervenit astăzi în două situații de risc
Fii la curent cu ultimele noutăți. Zilnic, în poșta ta electronică!
Agricultură

Înghețurile de primăvară au afectat peste 8.600 de hectare de livezi și circa 7.000 de hectare de sfeclă de zahăr
Înghețurile de primăvară din acest an au avut un impact semnificativ asupra sectorului pomicol din R. Moldova. Fenomenul, care s-a manifestat pe parcursul mai multor nopți consecutive, a compromis procesele de înflorire și formare a rodului în livezi. Potrivit datelor preliminare, transmise de direcțiile agricole raionale, aproximativ 8.650 de hectare de livezi au fost afectate, fiind confirmate prin acte de constatare a pagubelor, anunță Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare.
Cele m

Președintele Asociației „Moldova Fruct” susține că recolta de fructe din acest an va fi foarte mică

Mii de hectare de pomi fructiferi, afectate de înghețurile din aprilie. Ce acțiuni întreprind autoritățile

Asociația Moldova Fruct cere sprijin după ce culturile horticole au fost afectate grav de înghețuri și grindină
Cultură și Turism

Primarul orașului Ialoveni propune ca școala de arte din localitate să poarte numele lui Eugen Doga

Investiții de sute de mii de lei într-o agropensiune din satul Seliște, raionul Nisporeni

Miniștrii Culturii și Infrastructurii susțin ideea de a redenumi Aeroportul Chișinău în cinstea lui Eugen Doga

Clădirea în care urma să fie creat Centrul Cultural „Eugen Doga” continuă să zacă în paragină
Economie

R. Moldova va primi încă 14 milioane de euro din partea Italiei pentru consolidarea rezilienței energetice a țării

Reacția Chișinăului, după decizia regimului de la Tiraspol de a reintroduce stare de urgență în economie

Rata anuală a inflației a ajuns la aproape 8 procente. Serviciile s-au scumpit cel mai mult

Peste 3.000 de familii și-au cumpărat locuințe prin intermediul programului „Prima Casă Plus”
Extern

Un avion cu 242 de oameni la bord care zbura la Londra s-a prăbușit în India. Probabil nu există supraviețuitori

Protestele împotriva politicii de imigrație iau amploare în SUA. Trump a trimis armata în Los Angeles

Ucraina și Federația Rusă au efectuat o nouă etapă a schimbului de prizonieri, convenit la Istanbul
În imagini

GALERIE FOTO / Republica Moldova a sărbătorit Ziua Internațională a Copilului

Ziua Internațională a Familiei, în imagini din arhivă - GALERIE FOTO

FOTO/ Ziua Europei la Chișinău - eveniment dedicat păcii, unității și valorilor europene

GALERIE FOTO/ Marș de Ziua Victoriei. Participanții au depus flori la Complexul Memorial Eternitate
Justiție

Consiliul Superior al Procurorilor anunță concurs pentru funcția de procuror general al R. Moldova
Consiliul Superior al Procurorilor (CSP) a decis astăzi inițierea concursului pentru selectarea candidatului la funcția de Procuror General al Republicii Moldova. Dosarele pot fi depuse până la data de 21 iulie 2025, transmite Moldpres.
Pentru fotoliul de procuror general pot candida persoanele care au o experiență profesională de cel puțin 10 ani în domeniul dreptului, obținută în jurisdicția R. Moldova sau în jurisdicții străine, inclusiv în organizații internaționale, dintre care cel puțin 5

Operațiunea „Cripto Wave”: Oamenii legii au descins cu percheziții la membrii unui grup infracțional internațional

Evghenia Guțul rămâne în arest la domiciliu. Măsura preventivă a fost prelungită până pe 13 iulie

Principalul suspect în cazul omorului tânărului de 21 de ani din Bălți și-a recunoscut vina. Ce spune mama victimei
Mediu

Municipiul Edineț a găzduit astăzi evenimentul dedicat Zilei Mondiale a Mediului

Smog dens deasupra orașului Bălți. Locuitorii sunt rugați să nu iasă din casă și să închidă geamurile

Astăzi este marcată Ziua Mondială a Mediului. R. Moldova va organiza un eveniment la Edineț

R. Moldova a recepționat lotul de rachete antigrindină, achiziționat din Bulgaria
Politică

Google și META - gata să coopereze cu CEC pentru a proteja integritatea alegerilor din R. Moldova

Votat în prima lectură: Centrul responsabil de contracararea dezinformării va trece în subordinea președintelui

Peste câteva săptămâni, Chișinăul va găzdui Summitul R. Moldova – UE

Premierul Greciei vine într-o vizită oficială în R. Moldova
Regional

Lucrările de modernizare a rețelelor de apă și sanitație vor fi accelerate în Soroca, Râșcani și Cahul

La Spitalul Raional Orhei a fost inaugurat un cabinet de tomografie computerizată și un cabinet radiologic

La toamnă, locuitorii unei comune din Soroca își vor alege din nou primarul
Social

S-au împlinit 84 de ani de la primul val al deportărilor staliniste din Basarabia și nordul Bucovinei

Nu lăsați copiii fără supraveghere! Salvatorii au intervenit astăzi în două situații de risc

Defecțiuni tehnice la MAI. Serviciile de cazier judiciar și pașapoarte urgente - temporar indisponibile

Tentativă de contrabandă cu piei de crocodil pe aeroportul din Chișinău. Bunurile, transmise la expertiză
Știri 2.0

Știri 2.0 cu ziar.md. Jocuri Olimpice, carburanți mai ieftini și 1,5 miliarde de euro pentru Ucraina
Jocurile Olimpice de vară de la Paris încep oficial vineri seara. La ceremonie participă peste 100 de lideri din întreaga lume, inclusim președinta Maia Sandu. Participanții la lichidarea avariei de la Cernobîl au depus 86 de dosare pentru a beneficia de o locuință gratuită din partea statului. În ultimele trei săptămâni, motorina s-a ieftinit cu 87 de bani, iar benzina - cu 56 de bani. Meteorologii au emis cod galben de caniculă și cod galben pericol de incendiu. UE va transfera Ucrainei 1,5 mi

Știri 2.0 cu ziar.md. Demisie la Guvern, atenționare de la Ceban și bani pentru Cubolta

Știri 2.0 cu ziar.md. Tarlev - candidat la alegeri, voucher pentru electrocasnice noi și atac cu drone la Ismail

Știri 2.0 cu ziar.md. Căldură mai ieftină, indemnizații pentru copiii diplomaților și percheziții CNA
Tehnologie

Guvernul a aprobat programul de finanțare pentru inovații digitale 2025–2030, în valoare de 190 de milioane de lei

Platforma eDemocrație - lansată oficial. Cetățenii pot depune cereri către zece instituții publice

În curând începe perioada de înflorire a ambroziei. Cetățenii, îndemnați să contribuie la distrugerea plantei
